Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Warszawa w Kwiatach i Zieleni 40 Edycja Konkursu

21-06-2023 21:56 | Autor: Katarzyna Nowińska – PASSA Tygodnik Sąsiadów.

Szanowni Mieszkańcy Osiedla Dąbrowskiego.

Pierwszego czerwca rozpoczęła się 40. jubileuszowa edycja akcji „Warszawa w kwiatach”. To chyba najwspanialszy czas w roku dla miłośników roślin, którzy mają okazję, aby pochwalić się swymi pięknie ukwieconymi ogrodami i balkonami.

Do konkursu mogą zostać zgłoszone również szkoły, instytucje, kawiarnie czy ogródki działkowe. Zgłoszenia przyjmowane będą do 17 lipca w następujących kategoriach: Balkony, loggie i okna; Inicjatywy sąsiedzkie; Ogrody i ogródki przydomowe przy budynkach jedno i wielorodzinnych; Osiedla mieszkaniowe; Aranżacja zieleni (przy kawiarniach, sklepach, punktach usługowych); Ogród lub ogródek edukacyjny przy placówkach edukacyjnych; Ogródki działkowe kwietne; Założenie ogrodowe statutowe; Założenie ogrodowe niestatutowe. Przyznane zostaną również 4 nagrody specjalne: „Mister kwiatów” (wybierany spośród zwycięzców 1, 2 i 3 kategorii), nagroda imienia Zofii Wóycickiej (przyznana zostanie obiektom, które w sposób szczególny wyróżniają się od pozostałych obiektów zgłoszonych w kategoriach Balkony, loggie i okna; Ogródki działkowe; Ogrody i ogródki przydomowe); nagroda imienia Stefana Starzyńskiego (obiekty w szczególny sposób nawiązujące do tradycyjnych warszawskich ogrodów) oraz jubileuszowa nagroda „Królowa róż” (nagroda przyznana spośród różanek lub kompozycji różanym zgłoszonym we wszystkich kategoriach konkursu). Zwycięzcy w poszczególnych kategoriach zostaną ogłoszeni na wielkim kwiatowym pikniku w dniu 27 sierpnia. Przyznane w ramach konkursu nagrody zostaną przekazane do dnia 30 września.
Akcja ma wieloletnią tradycję i swymi korzeniami sięga lat 30. XX wieku, a jej pomysłodawcą był ówczesny prezydent Warszawy Stefan Starzyński. Radni Warszawy zdecydowali, że rok 2023 jest w stolicy rokiem Stefana Starzyńskiego, więc jest to rzeczywiście wyjątkowa edycja akcji. Konkurs na najpiękniejsze balkony i ogrody ogłaszany był co roku aż do wybuchu II wojny światowej i cieszył się wielką popularnością wśród Warszawiaków. Rywalizacja została reaktywowana w latach 70. XX wieku przez Zofię Wóycicką – ostatnią przedwojenną laureatkę konkursu, ale odbywała się tylko na Powiślu, gdzie urodził się Stefan Starzyński. Dopiero w 1984 roku konkurs objął swym zasięgiem ponownie całe miasto. Od ubiegłego roku jego formalnym organizatorem jest Zarząd Zieleni m. st. Warszawa oraz Towarzystwo Przyjaciół Warszawy Warto podkreślić, że Warszawa jest jedyną europejską stolicą, która prowadzi tego typu konkurs.
Inicjatywa „Warszawa w kwiatach” od kilku już lat nie ogranicza się jedynie do konkursu. W ramach tejże akcji odbywają się również bezpłatne warsztaty i wykłady na temat ogrodnictwa i zieleni miejskiej oraz spacery edukacyjne po warszawskich parkach i ogrodach. Już w najbliższą niedzielę 25 czerwca o godzinie 18 czeka nas spacer „Pałacowe ogrody w kwiatach” po Ogrodzie Krasińskich i Ogrodzie Saskim. W sobotę 1 lipca w Pawilonie Edukacyjnym Kamień odbędą się warsztaty „Jak urządzić na balkonie całodobową stołówkę dla zapylaczy”. Natomiast w środę 12 lipca o godzinie 18 na Polu Mokotowskim poprowadzony zostanie spacer edukacyjny „Róża w łące na Polu Mokotowskim”.
Dzięki akcji co roku nasze miasto pięknieje, a Warszawiacy poszerzają swą wiedzę i umiejętności z zakresu ogrodnictwa. Ponadto miedzy mieszkańcami biorącymi udział w różnych wydarzeniach akcji tworzą się więzi sąsiedzkie, społeczne i nowe przyjaźnie, co również znacząco wpływa na poprawę komfortu życia w stolicy.

Discover more from Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top