Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Ogłoszenie – Od Stycznia 2024 Roku Nowe Paliwo E10 na Stacjach. Sprawdź Samochód, Zanim Zatankujesz.

W styczniu zatankujemy benzynę 95 oznaczoną E10, chyba że z wyszukiwarki na rządowej stronie wyjdzie nam, że lepiej nie.
Aby uruchomić Wyszukiwarkę - Kliknij w obrazek.

Cóż to za typ, to paliwo oznaczone symbolem E10?

Symbol E10 oznacza, że paliwo zawiera 10 proc. biokomponentów. E5, jak nietrudno zgadnąć, oznacza procent 5. W obu przypadkach jest to paliwo z większą zawartością alkoholu. Nie każdy silnik będzie chętnie z takim paliwem współpracować. Jak to sprawdzić, czy możemy tankować E10? To trochę ważne, bo znika benzyna 95 E5, a pojawia się 95 E10.

Należy zajrzeć pod klapkę wlewu paliwa. Powinniśmy tam zobaczyć ten symbol. Gdy go widzimy, możemy lać śmiało. Lecz może zdarzyć się tak, że nalepki nie ma. Co wtedy? Można przeczytać nasz wpis, który powstał na bazie danych ACEA (tam wyżej, kończy się na „mamy listę”).

Jeśli komuś to wciąż zbyt mało, to ministerstwo pracuje nad rozwiązaniem, które pozwoli sprawdzić zgodność naszej jednostki napędowej z paliwem E10.

Ma to być możliwe pod adresem e10.klimat.gov.pl

Taki mamy klimat, że prace trwają. Jak się zakończą, to pod adresem internetowym e10.klimat.gov.pl będzie dostępna wyszukiwarka. Wprowadzimy tam markę, model, rodzaj silnika i rocznik auta, by dowiedzieć się, czy możemy lać benzynę E10. Będzie to więc taka maszyna, która robi ping, bo zapewne większość wyników będzie pozytywna. Sprawa jest jednak ważniejsza dla tych z wynikiem negatywnym. Co się robi, gdy na pytanie o zgodność, wyskoczy odpowiedź „Nie”? Tankuje się wtedy droższą benzynę 98. Cóż za pech.

Może i czasu na ewentualne ruchy sprzedażowe niezgodnego auta jest już niewiele, ale za to można sprawdzić to sobie nowocześnie, w internecie. Nowy rodzaj benzyny 95, ten z symbolem E10, pojawi się na stacjach od 1 stycznia 2024 roku. Wyszukiwarka pojawi się na koniec listopada.

Aby uruchomić Wyszukiwarkę - Kliknij w obrazek.

Discover more from Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top