Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Jak oszczędzać prąd? 8 niezawodnych sposobów na niższe rachunki.

Podwyżki cen prądu mocno dają się we znaki naszym portfelom. Nie musi tak być. Opłaty za energię można zmniejszyć na kilka prostych sposobów – przede wszystkim zmieniając codzienne nawyki. Przedstawiamy kilka porad na oszczędzanie prądu i zwiększenie domowego budżetu.

Jak oszczędzać prąd? Przydatne porady

Na szczęście jest kilka sprawdzonych sposobów, które pozwalają oszczędzić na rachunkach za energię. Pamiętajmy przy tym, że oszczędzanie prądu będzie korzystne nie tylko dla domowego budżetu, ale także dla środowiska. Stosując się do poniższych zasad, możesz zaoszczędzić na rachunkach za energię nawet do 25 proc.!

 

Po pierwsze – pamiętaj o wyłączaniu światła

To banalnie prosty, ale jakże przydatny sposób na oszczędzanie. Światło powinno się wyłączać za każdym razem, gdy przestaje być potrzebne. Nadal panuje przekonanie, że wyłączanie światła na chwilę jest nieopłacalne – to jednak nieaktualne dane. Włączenie światła pobiera tyle prądu, ile zużywa żarówka przez sekundę. Wyjątkiem są świetlówki kompaktowe – te należy wyłączać, gdy opuszcza się pomieszczenie na dłużej niż 5 minut.

 

Wymień żarówki na energooszczędne

Żarówki energooszczędne zużywają pięć razy mniej prądu niż standardowe. Oprócz tego są znacznie trwalsze – działają do 12 razy dłużej, więc będą służyć przez kilka, a nawet kilkanaście lat. Oświetlenie LED pozwoli zaoszczędzić energię, a inwestycja szybko się zwróci.

 

Wyłączaj nieużywany sprzęt z kontaktu

Nie każdy wie, że nawet nieużywane urządzenia pobierają prąd, gdy znajdują się w trybie czuwania. Tryb “stand-by” jest wygodny, gdyż pozwala szybko uruchomić komputer czy telewizor, jednak wciąż pobiera energię. Pobór prądu przez jedno urządzenie pozostawione w trybie uśpienia kosztuje około 70 zł w skali roku. Podobnie jest z ładowarkami. Nawet gdy nie są podłączone do laptopa czy telefonu, pobierają prąd z gniazdka. Najlepiej jest odłączyć je od źródła prądu, gdy tylko zakończą swoją pracę.

 

Kontroluj pracę lodówki

Prąd możemy oszczędzić także dzięki odpowiedniemu zarządzaniu lodówką. Ważne, by była ustawiona daleko od urządzeń wydzielających ciepło, takich jak kuchenka, zmywarka czy grzejnik. Powinna też stać co najmniej 10 cm od instalacji i ścian. Nie wkładaj do lodówki gorących potraw, unikaj częstego i długiego jej otwierania. Dopasuj temperaturę do stopnia wypełnienia urządzenia. Pamiętaj też o regularnym rozmrażaniu zamrażarki.

 

Uruchamiaj tylko pełną pralkę i zmywarkę

Mycie naczyń w zmywarce pozwala zaoszczędzić nie tylko wodę, ale także prąd. W porównaniu ze zmywaniem ręcznym – nawet o połowę. Ważne jednak, by włączać urządzenie dopiero wtedy, gdy w pełni się zapełni. To samo dotyczy pralki. Postaraj się prać, dopiero gdy pralka zostanie załadowana do pełna.

 

 

Wybierz płytę indukcyjną

Płyta indukcyjna jest bardziej ekonomiczna niż kuchnia ceramiczna czy gazowa. W kuchence indukcyjnej ciepło wytwarzane jest jedynie w miejscach, w których jest potrzebne, czyli pod samym dnem garnka. Indukcja wykazuje najkrótszy czas gotowania i stygnięcia, co przekłada się na najmniejsze zużycie prądu i najniższy czas gotowania.

 

 

Gotuj tylko tyle wody, ile potrzebujesz

Czajnik zużywa sporo prądu. Ważne jest, by gotować tylko tyle wody, ile na daną chwilę jest potrzebne. Im więcej wody, tym więcej zużytego prądu. Pamiętaj też o zakładaniu gwizdka, by woda nie gotowała się dłużej, niż to potrzebne. Gotując wodę lub potrawy w garnku na kuchence elektrycznej, staraj się go przykrywać, gdyż znacznie przyspieszy to proces gotowania, a tym samym pobierze mniej energii.

 

 

Postaw na wysokiej klasy urządzenia energooszczędne

Podczas kupowania nowych sprzętów AGD, szczególnie takich jak lodówka, pralka lub zmywarka, wybieraj nowoczesne urządzenia energooszczędne. Warto zwrócić uwagę na ich klasę energetyczną, czyli ilość prądu, jaką zużywają podczas pracy.


Discover more from Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top