Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Gospodarowanie odpadami Koszty od 1 kwietnia 2021 roku

Gospodarowanie odpadami – Nowe stawki od 1 kwietnia 2021

Nowe stawki opłaty miesięcznej dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów wyposażonych w liczniki wody są liczone wg wzoru: 12,73 zł x 1m3.
Warszawa zmienia zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami. Od kwietnia będzie ona uzależniona od ilości zużytej wody. Przy założeniu, że średnie zużycie wody na jedną osobę to 2,5 m³ miesięczne opłata wyniesie od 31,80 zł w gospodarstwie 1-osobowym do 159,10 zł w gospodarstwie 5 osobowym. To duża podwyżka. Miasto tłumaczy, że jest niezbędna, żeby nie dopuścić do deficytu w budżecie przeznaczonym na wywóz i przetwarzanie odpadów.
Od 1 kwietnia 2021 r. w Warszawie będą obowiązywać nowe zasady naliczania opłat za gospodarowanie odpadami.
Rada m.st. Warszawy zadecydowała o wprowadzeniu metody naliczania opłaty od ilości zużytej wody. Przez ostatni rok mieszkańcy stolicy płacili metodą “od lokalu”, czyli 65 zł w mieszkaniach oraz 94 zł w domach jednorodzinnych. Teraz będzie znacznie drożej. Nowa stawka opłaty miesięcznej dla właścicieli nieruchomości jednorodzinnych i wielolokalowych domów będzie liczona wg wzoru: 12,73 zł x 1m3*.
Opłata będzie liczona na podstawie średniego zużycia wody z 6 kolejnych miesięcy wybranych z ostatnich 12 miesięcy.
Przy założeniu, że średnie zużycie wody na jedną osobę to 2,5 m³ miesięczne opłata wyniesie  od 31,80 zł w gospodarstwie 1-osobowym do 159,10 zł w gospodarstwie 5 osobowym. Przy zużyciu 4 m³ kranówki w miesiącu, jedna osoba mieszkająca w lokalu zapłaci 50,92 zł.
Chroniąc rodziny wieloosobowe, w ramach nowego programu gospodarowania odpadami m.st. Warszawa wprowadza program osłonowy dla mieszkańców kwalifikujących się do Karty Dużej Rodziny.
Każda osoba otrzyma wsparcie w wysokości ok. 25 zł miesięcznie. Kryterium dochodowe programu wynosi 1848 zł netto za osobę w gospodarstwie domowym.
Zarówno w przypadku nieruchomości wielorodzinnych, jak i jednorodzinnych, mieszkańcy nie zapłacą za wodę bezpowrotnie zużytą
(czyli np. wykorzystywaną do podlewania ogródka), zmierzoną przez dodatkowy wodomierz. Będzie ona odliczona. W opłacie za odpady uwzględnia się ilość zużytej wody technicznej (używanej np. do mycia klatek schodowych). Więcej informacji na ten temat można znaleźć na stronie Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji.
Miesięczne opłaty za odpady przy braku danych za zużycie wody.
Jeśli w nieruchomości nie ma wodomierza głównego albo nie jest ona podłączona do sieci wodociągowej lub nie ma danych za zużycie wody za okres 6 kolejnych miesięcy, opłata zostanie naliczona według wzoru:
  • nieruchomość zamieszkana: liczba mieszkańców x 4 m3 wody x 12,73zł,
  • nieruchomość mieszana, dla części niezamieszkanej (np. delikatesy w kamienicy, salon kosmetyczny w bloku wielorodzinnym): normy zużycia wody wg załącznika do uchwały 676/2019 x 12,73 zł za 1m3.

OpracowałPiotr Radomski


Discover more from Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top