Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Centralne Ogrzewanie Osiedle Jarosława Dąbrowskiego

Ciepło Drastycznie Drożeje. Zapłacimy za to w Czynszach

Prezes URE zatwierdził rekordowo wysokie stawki za ogrzewanie, wynoszą od kilkudziesięciu do kilkuset procent. Niestety, to dopiero początek podwyżek. Wzrost opłat za ciepło odczują teraz mieszkańcy spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych, bo objawią się w podwyżkach czynszów. Jakby tego było mało, zimą może zabraknąć gazu i węgla. W dodatku wiele przedsiębiorstw jest pod kreską i może nie mieć pieniędzy na zakup opału. Pozostaje nam liczyć tylko na to, że tegoroczna zima będzie lekka.

Dlaczego stawki za energię cieplną aż tak wzrosły? Agnieszka Głośniewska, rzeczniczka URE w rozmowie z nami nie ukrywa, że prezes Urzędu musiał podjąć taką decyzję, bo wiele z przedsiębiorstw znalazło się na progu rentowności z powodu wzrostu cen energii. W efekcie, gdyby nowe taryfy nie uwzględniły rosnących kosztów cen i energii mogłoby dojść do tego, że wiele spółek ciepłowniczych straciłoby płynność, i nie mogłyby dostarczać ciepła.

Czynsze pójdą w górę

Rekordowy wzrost stawek za ciepło przełoży się jednak nieuchronnie na podwyżki czynszów za mieszkania. Dotknie to blisko 15 mln osób, taka liczba korzysta z tzw. ciepła systemowego dostarczanego przez przedsiębiorstwa cieplne.

Ceny ogrzewania i energii są również głównymi składnikami czynszu. Na razie trudno jest jednak oszacować, o ile dokładnie wzrosną czynsze. Sytuacja każdej spółdzielni, czy wspólnoty jest inna, skala wzrostu opłat zależy w dużej mierze m.in. od tego, czy przedsiębiorstwo cieplne korzysta z węgla, czy też gazu.

Szacuje się jednak, że w zależności od źródła ciepła, wysokość czynszu może wzrosnąć od stu do nawet kilkuset zł.


Discover more from Osiedle Jarosława Dąbrowskiego SM Mokotów

Subscribe to get the latest posts sent to your email.

Scroll to Top